Zachęcamy do lektury książki pt. „Słowo na A”, którą patronatem objęło nasze stowarzyszenie. Jest to książka z gatunku literatury faktu. Autorem jest Nikodem ‘Niko’ Sadłowski – mieszkający od jedenastu lat w Wielkiej Brytanii, ojciec autystycznego Maksa i Livii.
Pewnego dnia Nikodem i jego żona dowiadują się, że ich niespełna dwuletni syn Maks ma autyzm. Autor opisuje moment zderzenia z diagnozą i całą gamę towarzyszącą temu uczuć – od złości, bólu i wyparcia, po stopniowe godzenie się z rzeczywistością, co wreszcie staje się bodźcem do pozytywnych zmian oraz walki o przyszłość i rozwój syna.
Książka jest również szkicem tego, jak działają ośrodki diagnostyczne w Polsce i Wielkiej Brytanii. Krótkim przewodnikiem po autyzmie i jego odmianach. Autor opisuje zachowania Maksa, jego problemy z jedzeniem i komunikacją, a także sposób, w jaki uczy się rozumieć potrzeby swojego dziecka. Pokazuje Czytelnikowi odcienie swojej codzienności – tej gorzkiej, gdy Maks cofa się w rozwoju, i tej radosnej, gdy robi niesamowite postępy. Pisze o synu jak o superbohaterze zmagającym się z codziennością, która dla osób neurotypowych jest czymś oczywistym. O odrzuceniu przez znajomych wynikającym z niezrozumienia natury autyzmu. Nie unika również trudnych tematów, takich jak depresja. Podkreśla rolę szkoły oraz innych instytucji w edukacji dzieci autystycznych. W humorystyczny sposób uświadamia Czytelnika, czego nie wypada mówić rodzicom autystów. Porusza zagadnienia komunikacji i alternatywnych metod porozumiewania się ze światem, np. za pomocą systemu PECS. Autor za wszelką cenę próbuje wyciągnąć autyzm z cienia tematów wstydliwych społecznie, obalając przy tym mit, że jest on chorobą.
Małgorzata Rybicka,
przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym:
„Przeczytałam książkę Nikodema Sadłowskiego z uwagą, w wielu momentach ulegając wzruszeniu. Odnalazłam w niej swoją historię i historię wielu innych rodziców osób z autyzmem, których spotkałam na swojej drodze. Można powiedzieć, że to nasza wspólna historia. Ale jest to również bardzo indywidualna biografia rockendrollowego taty, jak sam siebie nazywa, dokument długiego i bolesnego procesu wychodzenia dochodzenia od niewiedzy i rozpaczy do zrozumienia synka i akceptacji trudnych wyzwań, związanych z jego niepełnosprawnością. Autor opierając się na osobistym doświadczeniu i profesjonalnej wiedzy, żywym językiem i bardzo przystępnie przedstawia kompendium wiedzy na temat autyzmu. Cały czas jednak przypomina, żeby widzieć przede wszystkim osobę w jej niepowtarzalności, a nie jej autyzm. Dzieli się z Czytelnikiem trudnym życiem i całą gamą trudnych emocji, które towarzyszą bliskim dziecka autystycznego, ale jednocześnie na własnym przykładzie pokazuje, że walka o to dziecko może być doświadczeniem bardzo rozwijającym i wnoszącym w życie wiele radości i miłości. To bezcenny przekaz. Bardzo tę książkę polecam!”
Książka jest do nabycia na stronie
http://harmonia.edu.pl/pl/p/SLOWO-NA-A/1204