O nas
Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku jest specjalistycznym domem w przestrzeni miejskiej, w społeczności lokalnej. Od roku 2019 działa w ramach programu OZA – TESTOWANIE GDAŃSKIEGO MODELU WSPARCIA DLA DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM i realizuje 6-cio dobowe treningi mieszkalnictwa dla 14 osób. Po zakończeniu programu przekształci się w specjalistyczny Dom Pomocy Społecznej dla osób z autyzmem nowego typu i stanie się miejscem stałego zamieszkania.
Wspólnota Domowa zapewnia uczestnikom całodobowe usługi bytowe, opiekuńcze i terapeutyczne. Uwzględnia ich indywidualne potrzeby, wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa. Warunki życia nie przypominają tradycyjnych domów pomocy społecznej, są raczej zbliżone do domowych. Zindywidualizowane podejście uwzględnia potrzeby i ograniczenia mieszkańców, którzy dostają tyle wsparcia, ile jest konieczne oraz tyle samodzielności, ile jest możliwe.
Uczestnicy
Uczestnikami jest 14 dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną powyżej 24 roku życia, kobiet i mężczyzn,w znacznym stopniu niesamodzielnych, wymagających pomocy w czynnościach dnia codziennego. Osoby te w życiu codziennym zależne są od pomocy innych i często przejawiają poważne problemy z komunikowaniem się, mają epilepsję, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia snu oraz poważne problemy z zachowaniem, takie jak agresja, autoagresja, czy zachowania destrukcyjne.
Uczestnicy są mieszkańcami Gminy Gdańsk i na co dzień mieszkają w domach rodzinnych oraz uczęszczają do Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku lub Specjalistycznego Domu Samopomocy dla Osób z Autyzmem.
Kadra:
Z uczestnikami pracują pełni entuzjazmu i kompetentni terapeuci– psycholodzy i pedagodzy oraz opiekunowie, którzy stale podnoszą swoje umiejętności. Ich praca podlega superwizji prowadzonej przez certyfikowanego superwizora.
Przestrzeń Wspólnoty Domowej
Budynek Wspólnoty Domowej jest ulokowany na trzech poziomach o całkowitej powierzchni netto 1344 m.kw. Obecnie tylko jeden poziom domu jest użytkowany przez Wspólnotę Domową, a pozostałe dwa poziomy są wynajmowane, do czasu spłacenia kredytu, który Stowarzyszenie musiało zaciągnąć w celu dokończenia budowy. Pomimo to uczestnicy mają do swojej dyspozycji indywidualne pokoje wraz z łazienkami, salę do zajęć wspólnych, dużą jadalnię, siłownię oraz przed budynkiem ogród sensoryczny z instrumentami.
Każdy z uczestników ma dostosowany do swoich potrzeb:
-
- Indywidualny Plan Działań (IPD), aktualizowany co pół roku w oparciu o diagnozę funkcjonalną, uwzględniający rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i społecznych oraz samoobsługi.
- Indywidualny system motywacyjny
- Indywidualne dzienne i tygodniowe plany, uwzględniające obowiązki, rozrywki.
Wiodącą terapią stosowaną w placówce jest terapia behawioralna.
Czas mieszkańców jest zorganizowany w oparciu o indywidualne i grupowe plany.
Zajęcia we Wspólnocie obejmują m. in.:
- Zajęcia związane z codziennymi czynnościami:
utrzymywanie higieny, sprzątanie, pranie, zmienianie pościeli, przygotowywanie prostych potraw, pielęgnowanie roślin domowych, praca w ogrodzie, robienie zakupów - Zajęcia edukacyjne:
podtrzymywanie umiejętności nabytych w czasie edukacji szkolnej, czytanie, pisanie, obsługiwanie komputera i innych osobistych sprzętów elektronicznych - Rehabilitacja ogólnorozwojowa:
rozwijanie komunikacji, w tym komunikacji alternatywnej, rehabilitacja ruchowa, masaż wg wskazań lekarza - Rehabilitacja społeczna:
wdrażanie do prac użytecznych dla Wspólnoty,
włączanie się w życie środowiska lokalnego,
korzystanie z miejsc użyteczności publicznej oraz placówek kulturalnych i sportowych,
wspieranie budowania relacji przyjacielskich pomiędzy mieszkańcami,
wspieranie życia rodzinnego mieszkańców - Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej: siłownia, basen, gry zespołowe
- Rozwijanie pasji i zainteresowań: organizowanie terapii zajęciowej –
udział w zajęciach muzycznych, plastycznych i in. organizowanych na terenie domu
Uczestnicy czują we Wspólnocie, jak u siebie i bardzo lubią przyjeżdżać na turnusy, które odbywają się raz na dwa lub na trzy tygodnie. Dzięki pobytom stają się coraz bardziej samodzielni, spokojni i pogodni.
Koncepcja Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem – rekomendacja Porozumienia AUTYZM-POLSKA
W imieniu Porozumienia AUTYZM-POLSKA reprezentującego 37 organizacji członkowskich działających na rzecz osób z autyzmem, przedstawiamy opracowane rekomendacje nowej formy organizacyjno-prawnej mieszkalnictwa wspomaganego- Wspólnoty Domowej, przeznaczonej dla osób dorosłych z autyzmem, niepełnosprawnością w stopniu znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, wymagających intensywnego wsparcia.
Nad tymi rozwiązaniami nasze organizacje członkowskie pracowały już od dawna i realizowały je w formie projektów, a Koncepcja Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem została przygotowana przez Zespół ds. rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz mieszkalnictwa Porozumienia Autyzm-Polska.
Załączamy ponadto Formularz Kwalifikowania Osób Niepełnosprawnych powyżej 16 r. do szczególnego specjalistycznego wsparcia oraz Sposób obliczania etatów i wskaźników we Wspólnocie Domowej.
Nasza koncepcja dotyczy osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, jednak mamy nadzieję, że będą z niej mogli również skorzystać po modyfikacjach reprezentanci osób z innymi niepełnosprawnościami.
Małgorzata Rybicka
Wiceprzewodnicząca Zarządu Porozumienia Autyzm-Polska
Załączniki:
1/ Koncepcja-Wspólnoty-Domowej-dla-Dorosłych-Osób-z-Autyzmem
2/ Formularz_kwalifikowania-do-specjalistycznego-wsparcia
3/ Sposób-obliczania-etatów-i-wskaźników-Wspólnota-Domowa
źródło:
Środowisko osób z niepełnosprawnościami łączy swoje siły w walce o prawo do godnego życia dla siebie i swoich dzieci!
Apeluje do Posłanek i Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej o pilne działania w zakresie mieszkalnictwa dorosłych i niesamodzielnych osób z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami.
Wspólne postulaty zostały także przedstawione podczas konferencji prasowej Porozumienia Autyzm-Polska, która odbyła się 11.01.2023, o godz.11.00, przy ul. Ondraszka 3 w Warszawie, w siedzibie Fundacji Synapsis.
Wzięli w niej udział:
Małgorzata Rybicka – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
Edward Bolak – Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei
Katarzyna Kosecka – Protest OzN i ich rodzin
Maria Wroniszewska – Fundacja SYNAPSIS
Natalia Wiśniewska samorzeczniczka w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym
Dorota Próchniewicz
Zapis konferencji
https://www.youtube.com/watch?v=dRvtBB8BIJk
Treść apelu: