Aktualności

 

 

ŻYĆ RAZEM -Świadczenie usług asystencji osobistej dla osób w spektrum autyzmu – edycja 2025

Termin realizacji zadania publicznego ustala się od dnia 20.01.2025 do dnia 31.12.2025 r.

Zadanie publiczne realizowane ze środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego w wysokości: 353 816,58 zł

Umowa nr W/MOPR/167/DOTACJE/10/ASYSTENT OSOBISTY  OS.  NIEPEŁNOSPR/4/2025 z dnia 23.01.2025

 

Miejsce Obszar realizacji zadania (gmina, powiat, województwo)

Obszar Miasta Gdańska – miejsce zamieszkania osoby z autyzmem oraz  środowisko lokalne w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości beneficjenta zdiagnozowanych na początku realizacji zadania: dom rodzinny, urzędy, system opieki zdrowotnej, lokalne społeczności itp. wszystkie miejsca i usługi w miejscu zamieszkania,  w których asystent będzie towarzyszył i wspierał osobę z autyzmem w zaspokajaniu jej potrzeb, kształtowaniu samodzielności oraz włączenia w życie społeczne.

Grupa docelowa zadania

Beneficjentami ostatecznymi w projekcie są dzieci, młodzież i dorosłe osoby dotknięte zaburzeniem autyzmu – mieszkańcy Gdańska, osoby ze zdiagnozowanym autyzmem, z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją – wymagające wysokiego poziomu wsparcia

Zakres podmiotowy i przedmiotowy Programu

Program zapewnia usługi asystencji osobistej osobie niepełnosprawnej wykonywaną/świadczoną przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Link do programu dot. asystentury osobistej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/skladanie-ofert-poprzez-generator-funduszu-solidarnosciowego-w-ramach-otwartego-konkursu-ofert-w-ramach-programu-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-organizacji-pozarzadowych–edycja-2025

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w czwartek 16 stycznia, po ciężkiej chorobie, w wieku 56 lat, odeszła Ś.P. Wioleta Umławska – wiceprzewodnicząca naszego Stowarzyszenia, kochająca mama Magdaleny i autystycznego Krzysztofa, żona Tomka, wspaniała babcia, przyjaciółka osób z autyzmem i wielu z nas.
Wioleta była ciepłą, życzliwą, pełną pozytywnej energii oraz entuzjazmu osobą, nastawioną na pomaganie innym. Przez wiele lat była filarem naszego Stowarzyszenia. Uczestniczyła w budowaniu systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, realizowaniu nowatorskich projektów, ale też bezinteresownie wspierała setki konkretnych osób i ich rodzin. Tak wiele chciała jeszcze zrobić dla swojego syna i innych osób z autyzmem. Wszyscy ponieśliśmy wielką stratę.
Przekazujemy wyrazy serdecznego współczucia Rodzinie i bliskim – zarząd, członkowie i pracownicy Stowarzyszenia.

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona dnia 22 stycznia 2025r. o godz. 12:00 w kościele pw. Św. Józefa w Gdańsku, ul. Jagiellońska 9.
Pogrzeb odbędzie się w środę 22 stycznia o godz. 13:30 w Nowej Kaplicy na cmentarzu Srebrzysko.
Zgodnie z wolą Wioli Rodzina prosi o niekupowanie kwiatów tylko wpłaty do puszek wolontariuszom ze Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

 

„Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025

Termin realizacji zadania publicznego ustala się od dnia 01.01.2025 do dnia 31.12.2025 r.

Zadanie publiczne realizowane ze środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego w wysokości 275 096,00 zł.

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025, zwany dalej „Programem”, stanowi co do zasady kontynuację działań wynikających z Programów pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019-2024. Doświadczenia płynące z realizacji dotychczasowych edycji Programu wskazują na konieczność kontynuacji działań zmierzających do zwiększenia dostępności tego rodzaju wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów i rozwijania systemu opieki wytchnieniowej na poziomie lokalnym.

Cel programu:

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności (2-16 rok życia),

2) osobami posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo − orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.).

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Program jest realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego lub całodobowego w ośrodku wsparcia, ośrodku/placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu, domu pomocy społecznej na podstawie przyjętej przez gminę lub powiat uchwały.

Link do programu dot. opieki wytchnieniowej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/otwarty-konkurs-ofert-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-organizacji-pozarzadowych–edycja-2025

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025

Termin realizacji zadania publicznego ustala się od dnia 01.01.2025 do dnia 31.12.2025 r.

Zadanie publiczne realizowane ze środków finansowych z Funduszu Solidarnościowego w wysokości: 1 031 403,60 zł

Umowa nr 192/AOOzN/NGO/2025 z dnia 17.02.2025 r.

Miejsce Obszar realizacji zadania (gmina, powiat, województwo)

Obszar województwa pomorskiego – miejsce zamieszkania osoby z autyzmem oraz  środowisko lokalne w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości beneficjenta zdiagnozowanych na początku realizacji zadania: dom rodzinny, urzędy, system opieki zdrowotnej, lokalne społeczności itp. wszystkie miejsca i usługi w miejscu zamieszkania,  w których asystent będzie towarzyszył i wspierał osobę z autyzmem w zaspokajaniu jej potrzeb oraz kształtowaniu samodzielności.

Grupa docelowa zadania

Beneficjentami ostatecznymi w projekcie są dzieci do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i ze wskazaniem w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz dorosłe osoby dotknięte zaburzeniem autyzmu – mieszkańcy Trójmiasta i województwa pomorskiego – są to osoby posiadające aktualne orzeczenie o znacznym i  umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ze zdiagnozowanym autyzmem, z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją oraz problemami w uczeniu  i sferze społeczno-zawodowej.

Zakres podmiotowy i przedmiotowy Programu

Program zapewnia usługi asystencji osobistej osobie niepełnosprawnej wykonywaną/świadczoną przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Link do programu dot. asystentury osobistej:

https://www.gov.pl/web/rodzina/skladanie-ofert-poprzez-generator-funduszu-solidarnosciowego-w-ramach-otwartego-konkursu-ofert-w-ramach-programu-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-organizacji-pozarzadowych–edycja-2025

 

Umowa nr GOPS.PS.4220.13.2024 na realizację zadania publicznego pod tytułem: Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Pruszcz Gdański dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dostosowane do poszczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia – autyzmu w terminie 01.01.2025 do 31.12.2025r.

Data zawarcia umowy 30 grudnia 2024r. w Cieplewie.

Czas realizacji zadania publicznego 01.01.2025 – 31.12.2025r. Kwota dofinansowania przez gminę Pruszcz Gdański na realizację zadania wynosi 430 000zł. Całkowity koszt zadania publicznego wynosi 432 712,00zł.

Zadanie polega na realizacji indywidualnego programu terapeutyczno- edukacyjnego dla min. 18 osób dotkniętych całościowym zaburzeniem rozwojowym: autyzmem lub zespołem Aspergera (ZA). Celem projektu jest zapewnienie osobom z autyzmem dostępu do zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w ramach realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych. Wieloletnie doświadczenia terapeutów współpracujących ze Stowarzyszeniem wskazują, że najlepsze wyniki w pracy z osobami z autyzmem osiąga się, jeśli terapia jest intensywna, wcześnie podjęta, dotyczy wszystkich sfer aktywności oraz gdy jest realizowana w formie zajęć indywidualnych. Zadaniem terapeutów jest uczenie osób z autyzmem umiejętności niezbędnych codziennym życiu, takich jak porozumiewanie się, umiejętności społeczne, samoobsługa oraz nauka spędzania czasu wolnego. Zadanie terapeutów w przypadku podopiecznych z ZA będzie polegało na uczeniu form zachowań przydatnych i akceptowanych w grupie rówieśniczej oraz kształtowani umiejętności umożliwiających integrację w środowisku przedszkolnym lub szkolnym i umożliwiających zdobywani wiedzy, wszechstronny rozwój poznawczy. Głównym celem zadania jest przygotowanie osób z autyzmem do osiągnięcia maksymalnej sprawności, niezależności osobistej oraz zdolności do aktywnego życia.

 

Zadanie publiczne: „ŻYĆ RAZEM- świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla mieszkańców Miasta z zaburzeniami psychicznymi, dostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia –autyzmu, które będą świadczone w miejscu ich zamieszkania”.

Termin realizacji zadania publicznego od 01-01-2025 r. do 31-12-2025 r. 

Dotacja zadnia publicznego 85.000zł. Całkowity koszt zadania publicznego wynosi 86.830,00 zł.

Zadanie polega na świadczeniu specjalistycznych usług opiekuńczych realizowanych w formie intensywnego programu terapeutyczno- edukacyjnego dla min.  7 osób ze spektrum autyzmu. Celem projektu jest zapewnienie osobom z autyzmem  dostępu do zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w ramach realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych. Wieloletnie doświadczenia terapeutów współpracujących ze Stowarzyszeniem wskazują, że najlepsze wyniki w pracy z osobami z autyzmem osiąga się, jeśli terapia jest intensywna, wcześnie podjęta, dotyczy wszystkich sfer aktywności oraz gdy jest realizowana w formie zajęć indywidualnych. Zadaniem terapeutów jest uczenie osób z autyzmem umiejętności niezbędnych w codziennym życiu, takich jak porozumiewanie się, umiejętności społeczne, samoobsługa oraz nauka spędzania czasu wolnego. Zadanie terapeutów w przypadku podopiecznych z Zespołem Aspergera będzie polegało na uczeniu form zachowań przydatnych i akceptowanych w grupie rówieśniczej oraz kształtowanie umiejętności umożliwiających integrację  w środowisku szkolnym lub przedszkolnym i umożliwiających zdobywanie wiedzy, wszechstronny rozwój poznawczy.  Głównym celem zadania jest przygotowanie  osób ze spektrum autyzmu do osiągnięcia maksymalnej sprawności, niezależności osobistej oraz zdolności do aktywnego życia

BENEFICJENTAMI OSTATECZNYMI w projekcie są osoby niepełnosprawne (dzieci, młodzież i dorosłe osoby), dotknięte autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi – Zespół Aspergera (osoby ze spektrum autyzmu) w liczbie min. 7 osób. Są to mieszkańcy Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański. Beneficjenci ostateczni są w większości pod stałą opieką terapeutyczną Stowarzyszenia, korzystając głównie ze wsparcia w formie SUO.

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ

Wspieraj nas za darmo