Aktualności

Jeszcze 24 lutego jako inicjatorzy akcji „Gdańsk solidarnie dla autyzmu” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, Fundacja iwrd.pl oraz Inicjatywa Obywatelska „Chcemy całego życia”, zapraszaliśmy wspólnie na kwietniowe obchody Miesiąca Wiedzy o Autyzmie.
W kwietniu 2020 miały odbywać się różne wydarzenia, dotyczące tematyki autyzmu – sytuacji i życia osób z tym zaburzeniem, ich rodzin i opiekunów min.: koncerty, pokazy filmowe, debaty, spotkania, dyskusje, pikniki itd. Z oczywistego powodu, epidemii koronawirusa, wszystko zostało odwołane, chcieliśmy jednak poinformować naszych sympatyków, jakie były plany.

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2 kwietnia – miały się odbyć Niebieskie Igrzyska, impreza integracyjna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Organizatorem miał być Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Również 2 kwietnia – miały się odbyć darmowe pokazy znakomitego filmu Oliviera Nakache „Nietykalni”, sesji panelowych a następnie dyskusji z publicznością. W czasie wydarzenia przedpołudniowego panelistami mieli być młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat na rzecz osób z autyzmem, wysoko funkcjonujące osoby z autyzmem i ich rodzeństwo.
W godzinach popołudniowych: rodzice, profesjonaliści, osoby będące autorytetami w dziedzinie autyzmu, przedstawiciele samorządów i politycy.
Punktem wyjścia do debat miała być problematyka filmu Nadzwyczajni, którego bohaterami są osoby z autyzmem i znaczną niepełnosprawnością intelektualną oraz bardzo poważnymi problemami w zachowaniu, nie przyjmowane do żadnych placówek. System pomocy we Francji, podobnie jak w naszym kraju, nie uwzględnia istnienia osób z tak dużymi problemami, co skazuje je na izolację społeczną. Rodziny mają do wyboru umieszczenie swoich dzieci w dużych instytucjach psychiatrycznych, albo zaopiekowanie się nimi w domu, co jest często zbyt trudnym wyzwaniem. Szansą zarówno dla osób z autyzmem, jak i ich rodzin jest mały ośrodek prowadzony przez entuzjastę z organizacji pozarządowej, który zapewnia indywidualne wsparcie i ma charakter domowy , jednak nie spełnia standardów ministerialnych dot. takich ośrodków. Film pokazuje skrajnie różne podejścia do pomocy tym osobom: prymat procedur i struktury organizacyjnej, czy prymat potrzeb i praw osób z niepełnosprawnościami. Dylemat jest uniwersalny i aktualny, dotyczy również problemów osób z autyzmem w naszym kraju.
Debaty miały być prowadzone przez znaną dziennikarkę Radia Tok – FM, Annę Gmiterek Zabłocką, autorkę Audycji Twój problem-moja sprawa.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym 2 kwietnia, miało być rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Autyzm. Jestem bliżej” w dwóch kategoriach:
• Dla uczniów szkół podstawowych klasy VI-VIII – plakat „Autyzm. Jestem bliżej.”
• Dla uczniów szkół średnich – projekt muralu „Autyzm. Jestem bliżej.”
Organizatorem jest Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży
z Autyzmem, który informuje, że rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w późniejszym terminie.
Wieczorem 2 kwietnia ECS miał zostać oświetlony na niebiesko na znak solidarności
z osobami z autyzmem, podobnie jak inne ważne budynki na całym świecie

25 kwietnia miał odbyć się Marsz Gdańsk Solidarnie dla Autyzm. Tego rodzaju marsze miały się odbywać się w całym kraju jako wyraz wspólnoty i solidarności z osobami z autyzmem. Trasa miała prowadzić, podobnie jak w zeszłym roku, od Placu Kobzdeja do Bramy nr 2 przy ul. Doki. Do udziału chcieliśmy zaprosić osoby z autyzmem, ich rodziny, profesjonalistów, organizacje pozarządowe, wolontariuszy, samorządowców, władze Miasta Gdańska i jego mieszkańców. Uczestnicy mieli przejść trasą Marszu z niebieską sektorówką, z niebieskimi balonami i transparentami.
Dominującym kolorem miał oczywiście być niebieski, kolor solidarności z osobami z autyzmem.
To tylko niektóre z wydarzeń, które były planowane. Na pewno byłoby ich wiele więcej.
W tym roku solidarnie siedzimy w domu, ale w przyszłym roku na pewno razem pójdziemy w marszu Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu.

Drodzy
Życzę Wam  i Waszym Rodzinom zdrowia, optymizmu i cierpliwości w tym bardzo trudnym czasie.
Poniżej zamieszczam skierowany do Was  list od naszego księdza Pawła Piepera, który od kilku lat odprawia msze święte dla osób z autyzmem, ich rodzin, nauczycieli i terapeutów oraz przyjaciół.
Obecnie msza święta w naszej intencji zostanie odprawiona 28 marca o godz.16.30.Po raz pierwszy ze względów bezpieczeństwa nie będziemy mogli w niej uczestniczyć, ale możemy połączyć się duchowo w modlitwie.
Myślę o Was i pozdrawiam bardzo serdecznie ze swojego domu.
Małgorzata Rybicka
przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym

Treść listu księdza Piepera:

DRODZY UCZESTNICY MSZY ŚWIĘTYCH DLA OSÓB Z AUTYZMEM, ICH RODZIN, OPIEKUNÓW, NAUCZYCIELI, TERAPEUTÓW I PRZYJACIÓŁ!

Od dłuższego już czasu świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Wiele tysięcy osób zostało zarażonych, niektórych udało się wyleczyć, a niemała część
z nich przegrała walkę ze wspomnianą chorobą.

Jest to trudny moment dla nas wszystkich. Prawdą jest, iż kwarantanna utrudnia życie, ale przede wszystkim może je uratować. Stąd apel tak wielu osób, by  przestrzegać podstawowych zasad higieny, unikać zgrupowań ludzi, a jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie koniecznych badań lekarskich i zasięgnąć pomocy medycznej.

Kochani, piszę jednak do Was przede wszystkim jako kapłan i pragnę zapewnić o nieustannej modlitwie w Waszej intencji, ojczyzny i całego świata. Proszę Boga o ustanie pandemii, o zdrowie dla chorych i cierpiących, o siłę i determinację dla personelu medycznego, którzy narażają własne życie, by uratować tych, którym posługują. Nie zapominam, także o tych, którzy odeszli i proszę Zbawiciela pełnego miłosierdzia o życie wieczne dla nich.

Jako wspólnota pw. św. Brata Alberta na gdańskim Przymorzu nie pozostawiamy naszych parafian bez koniecznej opieki duchowej i duszpasterskiej. Co prawda liczba uczestniczących jednocześnie w kościele na Eucharystii została ograniczona do 50, jednak wykorzystujemy osiągnięcia technologiczne, by dotrzeć do znacznie większej liczby osób. Po przez transmisje internetowe modlimy się codziennie o godz. 20:30 na różańcu w duchowej łączności z kapłanami i osobami konsekrowanymi, odprawiamy nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 19:00 w piątki, umieszczamy kazania pasyjne itd. Ponadto służymy w konfesjonale, odwiedzamy chorych z posługą sakramentalną i wyrażamy gotowość do rozmów telefonicznych, by nikt nie czuł się samotny i opuszczony.

Stąd pragnę Państwa poinformować, iż w najbliższą sobotę, tzn. 28.03.2020 roku, o godz. 16:30 odprawię Mszę świętą w Waszej intencji. Ze swej strony zapraszam do duchowej łączności w tym ważnym wydarzeniu. Jeśli ktoś czuje potrzebę rozmowy jestem do Państwa dyspozycji pod nr kom.: 781-941-780.

Zapraszam również wszystkich do codziennej modlitwy w tej bardzo ważnej dla nas wszystkich intencji, szczególnie o godz. 15:00 (Godzina Miłosierdzia) następującymi słowami:

 MODLITWA O ZAPRZESTANIE
ROZPOWSZECHNIANIA SIĘ PANDEMII KORONAWIRUSA

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,
aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować pandemię.

Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.

Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby,
pociesz ich rodziny.

Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,
inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał.
czujemy się bezradni
w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia,
ale ufamy Tobie,
udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,
prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

Z darem modlitwy
Ks. Paweł Pieper

List w formie elektronicznej do pobrania: List księdza Piepera

 

W tym wyjątkowo ciężkim okresie kwarantanny wiążącej się z wieloma ograniczeniami dotyczącymi regularnego planu dnia Państwa dzieci i ich uczestnictwa w terapii szczególnie ważnym jest, aby w miarę możliwości starać się zapełnić dostępny czas rozwojową aktywnością. Pozwoli to Państwa dzieciom na utrzymanie stymulującego rytmu dnia, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na ich poziom funkcjonowania i samopoczucie. Przedstawiamy aktywności, na których skupiała się terapia w Centrum, a które z powodzeniem można uskuteczniać w domu.

1.Ćwiczenie przygotowywania prostych posiłków – samodzielne przygotowywanie np.:
– kanapek,
– jajecznicy,
– zupki błyskawicznej,
– owsianki,
– sałatki warzywnej/owocowej z kilku produktów,
– herbaty/kawy,
– tostów,
– innych prostych, możliwych do 100% samodzielnego przygotowania posiłków
[+ nakrywanie do stołu dla wskazanej liczby osób] wg prostych, pisemnych instrukcji (kroków wykonania czynności) stworzonych przez rodzica lub na polecenia słowne; sugerujemy powstrzymywanie się od podpowiedzi werbalnych i stosowanie wskazówek manualnych, celem zwiększenia samodzielności podopiecznego i zmniejszenia jego zależności od uzyskiwania podpowiedzi.

2.Doskonalenie umiejętności w zakresie samoobsługi – dawanie podopiecznemu możliwości jak najbardziej samodzielnego wykonywania czynności, takich jak: mycie rąk, branie prysznica, mycie zębów, ubieranie się, czesanie włosów, golenie się, pielęgnacja twarzy.

3.Doskonalenie czynności porządkowych – wykonywanie przez podopiecznych w domach prac porządkowych uczonych w Centrum, takich jak:
– mycie zlewu, umywalki, toalety,
– mycie luster, okien,
– wycieranie kurzu, czyszczenie parapetów,
– odkurzanie,
– pakowanie/rozpakowywanie zmywarki,
– ręczne mycie naczyń,
– zamiatanie,
– prace ogrodowe (jeśli istniej taka możliwość).

4. Aktywność ruchowa – spacery w odosobnionych miejscach, np. las, plaża, park, wspólna gimnastyka w domu, gry taneczne i ćwiczenia dostępne na Youtube, np.:
https://www.youtube.com/watch?v=2hqOfMuQVT0&list=PLzkyFTVU_5WIptASmpg5PV6SXZjFklWCe
https://www.youtube.com/watch?v=MTNYTFuE2XE

5. Gry edukacyjne:

– Puzzle, dostępne także w wersji online, np.:
https://www.jigsawplanet.com/

– Gry planszowe: Memo, Domino, Grzybobranie, Piramidki, Tęcza, Dobble, 5 Sekund, inne gry z prostymi zasadami)

– Proste gry i programy komputerowe np. Tajemnice Horusa, Sokrates, Zuma’s Revenge

– Ćwiczenia doskonalące umiejętności liczenia, czytania np.:
https://autyzmsoft.pl/pobieranie

6. Karty pracy (czytanie, pisanie/pisanie po śladzie, kolorowanie, rysownie, liczenie, odczytywanie godzin z zegara, itp.), dostępne online, np.:
https://pl.pinterest.com/pin/736620082781598315/

7. Doskonalenie umiejętności w zakresie czytania prostych opowiadań i rozmawiania na temat przeczytanej historii z rodzicem.

8. Skorzystanie ze wskazówek dotyczących radzenia sobie z lękiem przed koronawirusem dostępnych na webinarze w linku:
https://www.youtube.com/watch?v=srrPodn3aag&feature=youtu.be&utm_content=autoresponder

9. Nasze dzieci, które nie mówią, również chciałyby zrozumieć sytuację pandemii, która nas wszystkich dotyczy. Poniżej pomoce do komunikacji alternatywnej, które znaleźliśmy na profilu Rozumiemy się bez słów

 

 

 

Przedstawione zebrane pomoce mogą być przydatne nie tylko w pracy z dziećmi autystycznymi, ale też tymi, które mają specjalne potrzeby edukacyjne a kopiowanie, kserowanie czy laminowanie może pozwolić na ich wielokrotne używanie. Materiały tu udostępnione pochodzą z Internetu i nie były opatrzone prawami autorskimi, których nie chcielibyśmy naruszać.

Alfabet i cyfry -szablony-kierunek pisania

Dopasowywanie – dwukolorowe figury

Dopasowywanie

Dopasuj – kontury i cienie

Dorysuj brakujace czesci

Dorysuj brakujace czesci

Duzy maly

Etapy rysowania

Kolorowanie wg wzoru

Ktory obrazek jest inny 1

Ktory obrazek jest inny 2

Material obrazkowy do klasyfikacji

Napisy do czytania globalnego

Nauka pisania – alfabet -male i duze litery

Nauka pisania-kropkowane litery duze

Polacz kropki – figorySylaby do wyrazow – male

Sylaby do wyrazow – male

Szlaczki grafomotoryczne

 

ZMIEŃ ŚWIAT DZIECI I DOROSŁYCH OSÓB Z AUTYZMEM. ZMIEŃ SWÓJ ŚWIAT - POMÓŻ